Українська енергетична біржа стала організатором зазначених торгів в сегменті електричної енергії за двосторонніми договорами. Такі привілеї було надано через те, що товарно-сировинна біржа пройшла кваліфікаційне оцінювання на внутрішньому та європейському відборі.

Критерії відбору було зазначено у п. 14 відповідного документу, який називається «Порядок відбору організаторів електронних аукціонів з продажу електроенергії за двосторонніми договорами». Його затверджував Кабінет Міністрів України в 2019 році. Головним критерієм була наявність функції проведення відбору на торги за результатами відкритого голосування.

На засадах яких нормативних актів діє УЕБ

В Україні, проведення електронних аукціонів регламентується наступними документами:

  1. ЗУ «Про ринок електричної енергії» (п. 6 ч. 2 ст. 66).
  2. Постанова КМУ №499, якою було затверджено порядок проведення аукціонів.
  3. Постанова КМУ №512, якою було внесено зміни в процедуру забезпечення участі в торгах.
  4. Регламент УЕБ, який регламентує внутрішню діяльність товарно-сировинної біржи, затверджений керівництвом та аукціонним комітетом біржи в 2019 році.

Як приймати участь у торгах незалежному приватному постачальнику

В такому випадку, учасником має здійснювати свої інтереси на підставі ст. 66 ЗУ «Про ринок електричної енергії», тобто на добровільних засадах. Під час проведення таких торгів, реалізується певний обсяг електричної енергії, який не регламентується Положенням про призначення спеціальних обов’язків. В такому випадку участь можуть брати і приватні продавці.

В той же час, в ролі покупців виступатимуть постачальники електроенергії, різноманітні трейдери та інші споживачі. Зараз в системі УЕБ зареєстровано більше 150 учасників торгів електроенергією, які не підпадають під дію Положення про призначення спеціальних обов’язків.

Дізнатись інформацію про двосторонній ринок договорів електроенергією можна за посиланням www.ueex.com.ua/presscenter/news/rinok-dvostoronnih-dogovoriv-po-ee-navchannya-uchast-v-auktsiona/. Варто зауважити, що успіх завершення таких торгів для приватного підприємця (продавця) на УЕБ буде залежати від ринкових умов, попиту на електроенергію та наданих пропозицій в конкретний день.