Арештоване майно довгий час потребувало від влади якось рішення щодо його реалізації. За старою процедурою таке майно відправлялося на торги, але уся процедура не мала чітких умов, правил та відкритої процедури. Майно списувалось, неправильно оцінювалось, а часто ціни навмисно занижувались для викупу клієнтом. Загалом, уся стара система була вразливою до корупції і цим часто користувалися.

Тому був запущений проект про реалізацію арештованого майна на відкритих онлайн аукціонах Прозорро.Продажі uub.com.ua.

Чому обрали Прозорро.Продажі

Ця система була створена у 2016 році Міністерством економіки і торгівлі, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та Національним Банком. Ідея системи є у тому що вона відкриває участь до аукціонів для широкого кола покупців, пропонуючи конкурентоспроможність, відкритість, прозорість, ефективність та чіткі правила відносно проведення та участі у торгах.

Реалізація арештованого майна через Прозорро має за мету дозволити кожному українцю приймати участь у прозорих торгах та придбати майно на рівних умовах. Це також дасть змогу скоротити процедури банкротства та залучити заморожені активи, що у кінці дозволить вилучити кошти для держскарбниці.

Прозорро.Продажі працює опираючись на автоматичні системи, які майже не потребують людської участі, це допомагає запобігти будь-яким людським факторам, що можуть негативно вплинути на процес торгів. Тому платформа Прозорро виступає лише як база даних де зберігаються усі доступні аукціони, а також є базою, де проходять усі торги. 

Прийняти участь у торгах на Прозорро.Продажі

Для того щоб прийняти в них участь необхідно спочатку зареєструватися на одному з 50 підключених до Прозорро торгових майданчиків. Це офіційні та акредитовані торгові майданчики, які співпрацюють з Прозорро, та надають якісні послуги як замовникам торгів, так і покупцям. 

Торговий майданчик Українська Універсальна Біржа https://www.uub.com.ua/prozorro/perspektivni-rinki/areshtovane-majno/ один з таких майданчиків і був заснований у 1997 році як одна з перших бірж, які мали за мету реформувати економіку України. А з 2016 року УУБ приєдналась до Прозорро. Майданчик надає доступ до перегляду усіх існуючих на Прозорро лотів, а після реєстрації дає можливість також приймати участь у торгах. Крім цього є функція онлайн сповіщення про нові аукціони, а досвідчений персонал майданчику може надати будь-яку допомогу стосовно аукціонів. 

На прикладі УУБ можна розглянути і процес аукціону.

  1. Замовник аукціону створює оголошення щодо початку прийому заявок формую інформацію про лот, ціну, необхідні для участі документи та розмір депозиту.
  2. Бажаючі взяти участь надсилають усі необхідні документи, депозит та створюють заявку з ціною.
  3. Майданчик надає учасникам спеціальне посилання, що надає їм тимчасовий доступ до Прозорро, щоб прийняти участь у торгах.
  4. Після закінчення прийому заявок починається аукціон і кожен учасник має декілька хвилин на те щоб запропонувати нову ціну, згідно з мінімальним кроком збільшення чи зменшення стартової ціни.
  5. Переможця обирає автоматична система на основі запропонованої ціни, а потім формує договір і надсилає замовнику данні про переможця.

Весь процес доволі простий, та проходить за допомогою інтернету зі смартфона чи комп’ютера. А впродовж усього процесу аукціон проходить анонімно, ніхто не знає кількість учасників, ціни, які вони пропонують, та їх дані. Але після оголошення переможця, усі дані стають доступні для громадськості, що робить весь процес відкритим та прозорим і запобігає будь-яким тіньовим махінаціям.